1967 yılında doğan Tolga Murat Özdemir; Lisans eğitimini Doğu Akdeniz Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olarak  1989  yılında tamamlamıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır. 1991 yılında Schneider Electric’te Otomasyon Satış Mühendisi olarak iş hayatına ilk adımını atmıştır. 1992-1993 yılları arasında Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilciliği, 1993-1994 yılları arasında Ege Bölge Temsilciliği görevlerini üstlenmiştir.

1994 yılında almış olduğu radikal bir karar ile Endüstriyel Otomasyon ve Ürün Satış sektöründe hizmet veren Kontek Otomasyon A.Ş.’yi İzmir’de kurarak İstanbul ve yine İzmir’de mühendislik deneyimlerine sahip firmaların ortaklığı ile sektörde yükselen bir ivme kazanmıştır. 2012 yılında girişimci ruhu ile enerji sektöründe yeni yatırımlara imza atmak için Kontek A.Ş.’nin mühendislik tecrübesi ile Güneş Enerji Sistemleri alanında hizmet veren Konar Enerji A.Ş.’nin İzmir’de kurulmasına öncü olmuştur.

Tolga Murat Özdemir; Kontek Otomasyon ve Konar Enerji şirketlerinin 25. yıl birleşiminden sonra, otomasyon, taahhüt, enerji verimliliği, solar EPC ve işletme bakım gibi 5 ana operasyonel birimi içerisinde barındıran Kontek Enerji firmasının CEO’su olarak faaliyetlerine devam etmektedir.